معرفی شهرستان
معرفی شهرستان
شهرستان چناران در شمال استان خراسان رضوى واقع شده است و با شهرستان‌های مشهد، بینالود، نیشابور، قوچان و درگز همسایه است. مرکز این شهرستان، شهر چناران است، شهرستان چناران با مساحت 3078/9کیلومترمربع، 2.6 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان دارای دو بخش، سه شهر و پنج دهستان می‌باشد (سالنامه آماری استان خراسان رضوی، 1395).
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95، جمعیت این شهرستان برابر 155013 نفر بود و از این جمعیت 63/9 درصد آن در مناطق شهری سکونت داشتند.
در شهرستان چناران اصلی‌ترین محصولات زراعی توتون و تنباکو، شبدر، کلزا و گوجه فرنگی، پیاز، خیار، ذرت علوفه‌ای و در میان محصولات باغی محصولات گردو، سیب، گلابی، توت‌فرنگی، شلیل و گیلاس، آلبالو و آلو و در میان تولیدات دام و طیور، تولید گوشت گاو، شیرگاو، تولید تخم مرغ، تولید عسل و پرورش آبزیان بودند. بر این اساس فعالیت‌های صنعتی زیر که در راستای فرآوری محصولات کشاورزی منطقه است و یا موجب تکمیل ظرفیت فعالیت‌های صنعتی موجود می‌شود و یا از طریق تأمین نهاده‌های بخش کشاورزی و همچنین ابزا‌رآلات و مواد مورد نیاز موجب رشد متوازن این دو بخش می‌گردد. معادن سنگ لاشه به عنوان تخصص اصلی معدنی این شهرستان می باشد. فعالیت‌های صنعتی پیشنهادی در پنج فعالیت صنایع غذایی و آشامیدنی(دو دسته فعالیت تولید روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی (روغن کلزا و روغن آفتابگردان)، تولید فراورده‌های توتون و تنباکو، تولید مواد و فراورده‌های شیمیایی(جهت تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی دو فعالیت "تولید مواد شیمیایی اساسی، کودها و ترکیبات نیتروژن، پلاستیک و لاستیک درشکل‌های نخستین" و "تولید سایر فراورده‌های شیمیایی)، تولید ماشین‌آلات و تجهیزات(با کاربرد خاص" و ماشین‌های سنگین و نیمه سنگین کشاورزی (تراکتور و..)می باشد.
 
 
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
منبع زیر پرتال چناران
تعداد بازدید : ۰


                   
اوقات شرعی

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان صنعت معدن و تجارت شهرستان چناران چیست؟